6 podobieństw i różnic między modułami a kontenerami (Cz. 2)

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, obie konstrukcje mają ze sobą sporo wspólnego. Charakteryzuje je przede wszystkim krótki czas realizacji, szerokie możliwości przebudowy i małe ograniczenia, łatwość transportu, a także oszczędność czasu i kosztów. Tym razem pod lupę wzięliśmy wszystkie największe różnice między modułami a kontenerami. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

Dowolność wyboru wymiarów

Na całym świecie kontenery produkowane są według ściśle określonych standardów, a ich dokładne wymiary nie są dowolne. Z kolei, jeśli chodzi o moduły, to inwestor posiada szerokie pole do popisu podczas tworzenia projektu i ustalania konkretnych wymiarów konstrukcji. To właśnie między innymi dzięki temu gotowe projekty mogą do złudzenia przypominać te wykonane w budownictwie tradycyjnym.

 

Możliwość montowania instalacji

Z uwagi na możliwość personalizacji wymiarów modułów, wszelkie instalacje mogą zostać schowane w estetyczny sposób, np. w ścianach. Z kolei w wypadku kontenerów mamy ograniczone możliwości montowania instalacji. Tego rodzaju konstrukcje produkowane są według określonych standardów, więc decydując się na montaż instalacji, musimy liczyć się ze zmniejszoną ilością wolnego miejsca.

 

Docelowy czas eksploatacji

Kontenery najczęściej wykorzystywane są wyłącznie przez określony czas, np. na placu budowy podczas trwania prac budowlanych, czy jako kontenery wojskowe lub teletechniczne. Z kolei moduły produkowane są z myślą o długim użytkowaniu.

Wytrzymałość dachu

Kontenery są lżejsze, niemniej jednak z uwagi na mniejszą wagę, są one mniej wytrzymałe od modułów. Oznacza to, że różnego rodzaju urządzenia grzewcze, wentylacyjne i chłodzące nie mogą być montowane na dachu, a obok kontenera. Istnieje oczywiście możliwość wzmocnienia całej konstrukcji, niemniej jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Natomiast budynki modułowe są bardzo wytrzymałe, a montowane instalacje mogą znajdować się w dowolnym miejscu, również na dachu.

Trwałość konstrukcji

Moduły produkowane są z myślą o długiej i wieloletniej eksploatacji. Często używane są jako obiekty użyteczności publicznej, a nawet budynki mieszkalne i hotelowe. Dlatego właśnie do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie wysokiej jakości i starannie wyselekcjonowane materiały oraz nowoczesne technologie. Produkowane są z wysokiej klasy profili stalowych. Dodatkowo, cała konstrukcja zostaje odpowiednio zabezpieczona antykorozyjnie. Co więcej, wszelkie prace wykonywane są zgodnie z aktualnymi wymaganiami i normami, a budynki stawiane są zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym oraz warunkami technicznymi. Moduły muszą spełniać warunki odporności ogniowej, izolacyjności akustycznej, izolacyjności termicznej czy charakterystyki energetycznej. Kontenery to proste obiekty, w których inwestorzy najczęściej rezygnują z szeregu elementów wykończeniowych, wyposażeniowych, w celu znaczących redukcji kosztowych.

Przeznaczenie

Z uwagi na możliwość zaprojektowania modułu o niemalże dowolnych parametrach, każdy z nich może zostać dostosowany do długotrwałego użytku. Dzięki temu budownictwo modułowe wyróżnia szerokie zastosowanie, a same obiekty z powodzeniem wykorzystywane są jako:

  • biura,
  • budynki mieszkalne i hotelowe,
  • obiekty użyteczności publicznej, takie jak szkoły czy przedszkola,
  • budynki socjalne dla zakładów pracy,
  • pawilony handlowo-usługowe,
  • obiekty techniczne,
  • zaplecza sportowe,
  • placówki medyczne.

Dzięki szerokiemu zastosowaniu modułów, aktualnie wiele miast i gmin wybiera te konstrukcje zamiast skorzystania z możliwości tradycyjnego budownictwa. Stanowią one bowiem bardzo trwałą oraz ekonomiczną alternatywę budownictwa tradycyjnego. Natomiast, kontenery posiadają więcej ograniczeń, zwłaszcza tych dotyczących funkcjonalności konstrukcji. Kontenery z dobrym skutkiem używane są jako punkty gastronomiczne czy pawilony handlowe, a nawet budynki socjalne, niemniej jednak tylko przez ograniczony czas.