Blog

Program funkcjonalno-użytkowy. Czyli co powinien posiadać Inwestor przed ogłoszeniem postępowania o roboty budowlane

Jest to opracowanie, które opisuje zamówienie dotyczące zaprojektowania i wykonania robót budowlanych. W programie funkcjonalno-użytkowym znajdują się w określone wymagania oraz oczekiwania zamawiającego dotyczące zadania budowlanego zawierające przeznaczenie wykonywanych robót wraz ze stawianymi im wymaganiami technicznymi, materiałowymi, ekonomicznymi, architektonicznymi oraz funkcjonalnymi. Ponadto, dokument ten stanowi podstawę ustalania planowanych kosztów prac projektowych oraz robót budowlanych. Wykorzystywany jest także do przygotowania oferty (w szczególności w zakresie obliczania jej ceny) oraz wykonania prac projektowych.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Modułowa szkoła na wynajem

Hepamos jako firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży z roku na rok wprowadza coraz to nowsze i lepsze rozwiązania z zakresu obiektów modułowych i kontenerów. Z uwagi na duże zapotrzebowanie dla sektora edukacji wprowadziliśmy nowość - modułowe szkoły na wynajem. W pełni funkcjonalna placówka spełnia wszelkie wymagania Prawa budowlanego, a wyglądem nie odstaje od klasycznych budowli.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Wynajem kontenerów - długoterminowy i krótkoterminowy

Oprócz projektowania i produkcji specjalizujemy się również w krótkoterminowym i długoterminowym wynajmie kontenerów. Jest to usługa dostępna na terenie kilku województw - małopolskiego, podkarpackiego oraz śląskiego. Produkowane i dostępne na wynajem konstrukcje o standardowych wymiarach 6m x 2,5m czy 6m x 3x (oraz inne) to sprawdzone bazy biurowe oraz socjalne i sanitarne zapleczy budowlanych.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Budownictwo modułowe - rozwiązanie braku miejsc w placówkach oświatowych

Innowacyjne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne zarówno na świecie, jak i w całym kraju. Nowoczesne konstrukcje swoje zastosowanie znalazły w wielu branżach. Z powodzeniem wybierane jako budynki biurowe, pawilony handlowo-usługowe, budynki socjalne czy zaplecza sportowe, a nawet budynki mieszkalne. Dziś bardzo chętnie wykorzystywane są również przez sektor edukacji.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Budowa szpitala modułowego - co trzeba wiedzieć?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 jedynie wywarła dodatkową presję na obciążoną już służbę zdrowia. Przepełnione szpitale i gabinety lekarskie stały się ogromnym problemem. Jak się okazało, gotowe rozwiązanie było na wyciągnięcie ręki - szpitale modułowe. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zaistniała taka potrzeba. Są to szybkie w budowie, bardzo trwałe oraz sterylne obiekty, które z powodzeniem stosowane są nawet w nagłych sytuacjach, takich jak, chociażby wybuch epidemii.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Modułowe obiekty medyczne - laboratorium, szpital, czy izba przyjęć

Wraz z dynamicznym rozwojem epidemii koronawirusa, niemalże wszystkie szpitale zarówno w Polsce, jak i na całym świecie doświadczyły przepełnienia. Przeludnione sale, a nawet całe oddziały stały się wizytówką polskiej Służby Zdrowia. W rezultacie pojawiło się duże zapotrzebowanie dla branży medycznej na rozbudowę bieżących budynków, które z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, w obliczu pandemii okazały się niewydajne. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ

6 podobieństw i różnic między modułami a kontenerami (Cz. 2)

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, obie konstrukcje mają ze sobą sporo wspólnego. Charakteryzuje je przede wszystkim krótki czas realizacji, szerokie możliwości przebudowy i małe ograniczenia, łatwość transportu, a także oszczędność czasu i kosztów. Tym razem pod lupę wzięliśmy wszystkie największe różnice między modułami a kontenerami. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

6 podobieństw i różnic między modułami a kontenerami (Cz. 1)

Bardzo często słowa “kontener” oraz “moduł” używane są naprzemiennie, a internauci, mając na myśli dwie różne konstrukcje, mówią o nich jak o synonimach. Pomimo że łączy je wiele wspólnych cech, to równie dużo różni obie konstrukcje. Dziś skupimy się na podobieństwach obu rozwiązań. Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu, w którym wymieniliśmy wszystkie największe podobieństwa między modułami a kontenerami.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Planowana rozbudowa szkoły? Na ratunek spieszą moduły

Zwiększenie przestrzeni gotowych już obiektów nie należy do najłatwiejszych wyzwań. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, które mogą wpływać na zamierzony efekt finalny. Dlatego właśnie wielu inwestorów decyduje się na bardzo popularne rozwiązanie, jakim jest budownictwo modułowe również w wypadku rozbudowy szkół i innych placówek kształcenia. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Mobilna przestrzeń pracownicza - czyli kontenery biurowe

W ostatnim czasie popularne stało się poszukiwanie rozmaitych alternatyw dla tradycyjnych metod organizacji pracy w firmie. Zmusza do tego na przykład chęć dbania o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, a także nastawienie na dalszy rozwój firmy. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Obalamy mity na temat budynków modułowych

Z doświadczenia wiemy, że rozwiązania te z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie, również w Polsce. Niemniej jednak wielu inwestorów obawia się angażować w projekty modułowe z uwagi na zasłyszane, nieprawdziwe opowieści.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Szkoły i przedszkola modułowe: budowa w 6 miesięcy

W Polsce wszystkie placówki edukacyjne, jak i każde inne budynki użyteczności publicznej, muszą spełniać ściśle określone warunki oraz standardy. Muszą być one bowiem dostosowane nie tylko do potrzeb dzieci, ale i przepisów prawa. Dziś budynki modułowe z powodzeniem stosowane są nie tylko w wypadku biur czy zapleczy pracowniczych, ale i właśnie szkół oraz przedszkoli.

 

CZYTAJ WIĘCEJ