Modułowe obiekty medyczne - laboratorium, szpital, czy izba przyjęć

Wraz z dynamicznym rozwojem epidemii koronawirusa, niemalże wszystkie szpitale zarówno w Polsce, jak i na całym świecie doświadczyły przepełnienia. Przeludnione sale, a nawet całe oddziały stały się wizytówką polskiej Służby Zdrowia. W rezultacie pojawiło się duże zapotrzebowanie dla branży medycznej na rozbudowę bieżących budynków, które z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, w obliczu pandemii okazały się niewydajne. Ponadto, wiele innych placówek medycznych również rozrasta się i potrzebuje dodatkowej przestrzeni na “już”. Dlatego właśnie tak popularnym rozwiązaniem stały się modułowe obiekty medyczne. Dziś w wielu miastach zarówno w kraju, jak i na całym świecie powstają modułowe laboratoria, szpitale i izby przyjęć. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym znajduje się więcej informacji na ten temat.

Modułowy szpital - odpowiedź na potrzeby przeciążonych ośrodków zdrowia

Jednym z kluczowych czynników, które zmusiły służbę zdrowia do rozbudowy była epidemia koronariwusa. Liczba zajętych łóżek w placówkach medycznych zaczęła systematycznie wzrastać, doprowadzając do przeciążenia systemu. W celu przygotowania się do kolejnego kryzysu w wypadku nagłego wzrostu liczby zakażeń, zaczęto korzystać z gotowych rozwiązań – modułów. Prefabrykowane obiekty okazały się strzałem w dziesiątkę. Szybkie w produkcji i łatwe w transporcie, mobilne szpitale modułowe spełniają określone wymagania. Posiadają również wszystkie niezbędne instalacje. Obiekty, które docelowo mają zostać wykorzystane dla pacjentów z COVID-19, posiadają jeszcze szereg rozwiązań chroniących personel i pozostałych pacjentów przed zakażeniem.

 

Nowoczesne rozwiązanie - modułowe laboratorium

System modułowy umożliwia realizację różnych inwestycji, również laboratoriów. Nowoczesne technologie umożliwiają wytworzenie gotowych obiektów z całym wykończeniem wewnętrznym, wyposażeniem oraz instalacjami. Dzięki temu prefabrykowane rozwiązania modułowe dla budynków medycznych chętnie wykorzystywane są, np. gdy zachodzi potrzeba rozbudowy istniejących obiektów.

 

Modułowa izba przyjęć - dodatkowa przestrzeń dla szpitali

Izba przyjęć ma na celu usprawnienie wszelkich procedur związanych z przyjmowaniem pacjentów na oddział. W pełni funkcjonalne i szybkie w realizacji obiekty idealnie sprawdzają się zarówno w kryzysowych sytuacjach, jak i jako trwałe rozwiązania. Gotowe placówki posiadają wszelkie podstawowe instalacje, takie jak ogrzewanie oraz inne udogodnienia zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Prefabrykowane obiekty spełniają wszystkie niezbędne wymogi i standardy bezpieczeństwa. Co więcej, oprócz wymagań sanitarnych, spełniają również wymagania pożarowe. Dlatego właśnie często służą jako przychodnie lekarskie. Nowoczesne konstrukcje doskonale grają również rolę poczekalni, rejestracji czy toalet - ładnie zagospodarowana przestrzeń w niczym nie odbiega od lokali wykonanych w tradycyjnym budownictwie.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z prefabrykowanych rozwiązań?

ZBez względu na docelowy charakter użytkowania, wszystkie moduły wyróżnia zastosowanie innowacyjnych i bardzo pomocnych rozwiązań zarówno dla personelu służby zdrowia, jak i pacjentów. Oprócz wspomnianych szpitali, laboratoriów i izb przyjęć, prefabrykowane obiekty używane mogą być również do stworzenia nowych lub rozbudowy aktualnych oddziałów intensywnej terapii i oddziałów izolacyjnych oraz śluz dekontaminacyjnych. Ponadto, z uwagi na szerokie zastosowanie gotowych konstrukcji, łatwość przebudowy oraz rozbudowy, mogą one zostać dostosowane do bieżących potrzeb placówki. Przykładowo, wykorzystywane są także do rozbudowy kolejnych sal, a nawet stosowane są jako dodatkowe kondygnacje budynków. Łatwe w zmianie układu, mogą w razie potrzeby służyć jako gabinety zabiegowe czy poradnie specjalistyczne, a także dodatkowe sale operacyjne. Co więcej, gotowe prefabrykaty są łatwe nie tylko w transporcie, ale i demontażu. W razie potrzeby mogą zatem zostać przeniesione, np. do innej placówki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu, chętnie pomożemy w wyborze optymalnego dla Państwa rozwiązania.