Budownictwo modułowe - rozwiązanie braku miejsc w placówkach oświatowych

Innowacyjne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne zarówno na świecie, jak i w całym kraju. Nowoczesne konstrukcje swoje zastosowanie znalazły w wielu branżach. Z powodzeniem wybierane jako budynki biurowe, pawilony handlowo-usługowe, budynki socjalne czy zaplecza sportowe, a nawet budynki mieszkalne. Dziś bardzo chętnie wykorzystywane są również przez sektor edukacji. Szkoły i przedszkola modułowe to sprawdzone rozwiązania techniczne, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. Poznaj zalety obiektów zbudowanych z gotowych prefabrykatów.

Alternatywne budownictwo - rozwiązanie na miarę XXI wieku

Wiele obiektów nie spełnia już wymagań dopasowanych do dzieci i młodzieży. Aktualnie bardzo często placówki oświaty są po prostu przepełnione. W dużych miastach brakuje miejsc w przedszkolach i szkołach, a budowa nowego obiektu to inwestycja przewidziana na kilka lat. Wtedy z pomocą przychodzą moduły. Szkoły i przedszkola wykonane w innowacyjnej technologii są najszybszym rozwiązaniem, które pozwoli uczniom otrzymać zarówno odpowiednią opiekę, jak i edukację. Sale lekcyjne i komputerowe, pokój nauczycielski, toalety (toalety na chłopców, dziewczynek oraz niepełnosprawnych) czy szatnia – to jedynie kilka z pomieszczeń, w które wyposażona może zostać konstrukcja. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii chętnie stosowanych w budynkach modułowych można zapewnić wszystkim uczniom komfortowe warunki do nauki.

Nowoczesne placówki oświaty - przedszkola i szkoły modułowe

Obiekty zostają podłączone do sieci zewnętrznych. Zależnie od projektu oraz wymagań inwestora, posiadają również kompletne instalacje wewnętrzne: elektryczna, wodna, kanalizacji, klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji mechanicznej. W efekcie modułowe szkoły spełniają wszystkie warunki techniczne wymagane w budynkach użyteczności publicznej. Są to w pełni funkcjonalne i przyjazne dzieciom budynki. Gotowe placówki spełniają wszystkie obowiązujące przepisy i normy bezpieczeństwa, a także rygorystyczne wymagania sanitarne oraz przeciwpożarowe. Obiekty spełniają również m.in. warunki odporności ogniowej, charakterystyki energetycznej, a także izolacyjności termicznej i akustycznej. Ponadto, budynki mogą również zostać wyposażone np. w instalację fotowoltaiczną. Panele fotowoltaiczne pozwalają jeszcze bardziej obniżyć koszty utrzymania placówki.

 

Szkoły i przedszkola modułowe - zalety

Przede wszystkim, największą zaletą tego rodzaju konstrukcji jest krótki czas realizacji. W odróżnieniu od budynków wykonanych metodą tradycyjną, budownictwo modułowe opiera się na wykorzystaniu gotowych prefabrykatów, które są wytwarzane w fabryce, a następnie przewożone i montowane w miejscu wskazanym przez inwestora. W przeciwieństwie do budynków murowanych, długie oczekiwanie na zakup, transport, składowanie i dozorowanie materiałów budowlanych czy niekorzystne warunki atmosferyczne nie mają wpływu na czas realizacji projektu. Obiekty modułowe mogą powstawać zatem przez cały rok, również w miesiącach jesienno-zimowych. Ponadto, konstrukcje są stosunkowo lekkie i mogą być stawiane na wszelkiego rodzaju glebie.

Moduły są także stosunkowo mobilne. W razie potrzeby mogą zostać zdemontowane i zmontowane ponownie, np. po przewiezieniu w inne miejsce. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to mogą zostać rozbudowane o kolejne komponenty. Co więcej, podczas przebudowy z wykorzystaniem budownictwa murowanego w całym obiekcie jest bardzo głośno, znajduje się dużo kurzu i przeważnie taka rozbudowa trwa bardzo długo. Dlatego tego rodzaju prace zlecane są najczęściej podczas wakacji. Natomiast rozbudowa obiektu o kolejny moduł jest o wiele szybsza i mniej inwazyjna dla uczniów, może zatem odbywać się również w trakcie roku szkolnego.

Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii gotowe konstrukcje są bardzo estetyczne i w niczym nie różnią się od placówek wybudowanych metodą tradycyjnego budownictwa. Mogą przybrać dowolną formę i zostać wykończone zgodnie z oczekiwaniami inwestora, stawiając na pierwszym miejscu komfort i wygodę uczniów oraz funkcjonalność całego obiektu.