Planowana rozbudowa szkoły? Na ratunek spieszą moduły

W ostatnim czasie popularne stało się poszukiwanie rozmaitych alternatyw dla tradycyjnych metod organizacji pracy w firmie. Zmusza do tego na przykład chęć dbania o zdrowie i dobre większenie przestrzeni gotowych już obiektów nie należy do najłatwiejszych wyzwań. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, które mogą wpływać na zamierzony efekt finalny. Dlatego właśnie wielu inwestorów decyduje się na bardzo popularne rozwiązanie, jakim jest budownictwo modułowe również w wypadku rozbudowy szkół i innych placówek kształcenia.

Nowoczesna rozbudowa szkoły - moduły

Tego rodzaju konstrukcje z powodzeniem używane są nie tylko do stawiania nowych budynków, ale również do ich rozbudowy. Gotowe prefabrykaty mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb inwestora. Sale mogą zostać dowolnie wykorzystane. Przykładowo, budynki modułowe mogą służyć zarówno jako sale lekcyjne czy komputerowe, jak i pokój nauczycielski czy świetlica. Z uwagi na ergonomię konstrukcji mogą również działać jako w pełni funkcjonalne toalety czy szatnie. Istnieje możliwość wykonania toalet dla dziewczynek, chłopców i osób niepełnosprawnych.

 

Alternatywne budownictwo - modernizacja szkoły dzięki modułom

Obiekty modułowe stawiane są zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, a także warunkami technicznymi. Muszą one spełniać m.in. warunki odporności ogniowej, charakterystyki energetycznej, a także izolacyjności akustycznej i termicznej. Sale mogą również zostać dowolnie wyposażone. Ponadto, obiekty zostają przyłączone do sieci zewnętrznych. Zależnie od potrzeb, gotowe konstrukcje mogą posiadać kompletny zestaw instalacji wewnętrznych, który obejmuje instalacje:
- elektryczne,
- wodne,
- kanalizacyjne,
- klimatyzacji i ogrzewania,
- wentylacji mechanicznej.
Takie budynki nie tylko spełniają obowiązujące normy bezpieczeństwa, ale również wymogi BHP oraz Sanepidu. Dzięki zastosowanym instalacjom dzieci mogą uczyć się w warunkach stworzonych do pracy edukacyjnej.

 

Szkoły modułowe - zalety

Zdecydowanie się na rozbudowę placówki edukacyjnej za pomocą budynków modułowych niesie za sobą szereg zalet, takich jak:
- Wysoka jakość wykonania - przede wszystkim, komponenty, z których tworzone są budynki, produkuje się w ściśle kontrolowanych warunkach. Parametry techniczne konstrukcji wykazują wysoką jakość oraz trwałość. Jest to zatem inwestycja na długie lata.
- Krótki czas realizacji - czas budowy obiektu modułowego może zająć nawet 50% krócej niż w wypadku budownictwa tradycyjnego. Konkretny czas wykonania zamówienia zależy m.in. od powierzchni, ilości kondygnacji czy zakresu robót budowlanych. Ogromnym atutem jest także brak przestojów oraz ograniczeń związanych z pogodą, które w wypadku tradycyjnego budownictwa są praktycznie nieuniknione.
- Energooszczędność i niskie koszty eksploatacji - z uwagi na innowacyjność rozwiązań i nieustannie rozwijającą się branżę, gotowe konstrukcje wyróżnia także energooszczędność. Ponadto, dzięki zastosowanym technologiom charakteryzuje je także minimalizacja kosztów.
- Niskie wymagania - wprawdzie wymagają fundamentów, niemniej jednak ograniczenia dotyczące ukształtowania terenu, w którym mają się znajdować są stosunkowo niskie. Mogą być stawiane nawet na gruntach o słabej nośności.
- Małe ograniczenia - sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczna jest minimalizacja utrudnień budowlanych, zatem jest to fantastyczna opcja dla szkół planujących rozbudowę w trakcie roku szkolnego. W wypadku tradycyjnego budownictwa część obiektu może być częściowo niedostępna dla uczniów i nauczycieli, pojawia się także dużo kurzu, a przede wszystkim uciążliwego hałasu. Decydując się na budynki modułowe, wszelkie niedogodności redukowane są do niezbędnego minimum.
- Mobilność i łatwa rozbudowa - kolejnym atrybutem tego rozwiązania jest mobilność i skalowalność konstrukcji. Mogą również zostać poddane rozbudowie i przebudowie, zależnie od potrzeb inwestora. Ponadto, zamówienia są projektowane i realizowane “pod klucz”, a szczegóły prac związanych z rozbudową szkoły ustalane są z inwestorem. Wysoki stopień prefabrykacji modułów oraz związane z tym zalety sprawiają, że jest to rozwiązanie bardzo popularne wśród nowoczesnych placówek edukacyjnych.